Podręcznik do instalacji Dell Latitude 3540

Podręcznik do instalacji Dell Latitude 3540 jest niezbędnym narzędziem do instalacji tego laptopa. Zawiera on instrukcje dotyczące konfiguracji systemu, mocowania komponentów, instalacji sterowników i aplikacji, a także aktualizacji systemu. Podręcznik zawiera również informacje dotyczące konserwacji laptopa, które pomogą zachować jego wydajność. Zawiera także wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i rozwiązywania problemów, które mogą pojawić się podczas użytkowania laptopa. Podręcznik do instalacji Dell Latitude 3540 jest niezbędny do poprawnego korzystania z laptopa.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik do instalacji Dell Latitude 3540

Dell jest firmą, która przyjęła dość klarowny podział swoich produktów: Inspiron to laptopy multimedialne do domu, Latitude – biznesowe, wymierające już Vostro są gdzieś pomiędzy, a XPS to seria dotychczas kierowana do graczy. Dell Latitude 3540 w teorii należy do serii biznesowej. No właśnie – w teorii. Od Latitude można wymagać wysokiej jakości wykonania, wygodnej klawiatury, długiego czasu działania, złącza stacji stacji dokującej, gwarancji Next Business Day, często też procesorów z obsługą wirtualizacji. Latitude 3540 jest dobrze wykonany, ma dobrej jakości klawiaturę i ekran, dostał gwarancję Next Business Day, ale to już wszystko. Próżno szukać w nim złącza stacji dokującej, cyfrowego wyjścia obrazu, a procesor należy do rodziny niskonapięciowej. Teoretycznie można użyć stacji dokującej Dell D3000, komunikującej się przez USB i zapewniającej pokaźny zestaw portów, ale należy pamiętać, że po podłączeniu dodatkowego wyświetlacza w takim scenariuszu procesor zostaje w dużym stopniu obciążony (to cecha złącza USB), co praktycznie uniemożliwia wygodne użytkowanie. Oczywiście, wyświetlenie prezentacji czy dokumentu na zewnętrznym ekranie nie jest problemem, ale dłuższa praca – już tak. Ponadto testowany przez nas egzemplarz został wyposażony w kartę graficzną Radeon HD 8850M, co wydaje się dość dziwne, skoro nie ma cyfrowego wyjścia obrazu.

Podzespoły, które można znaleźć w Latitude 3540, jak i cena potrafią być skrajnie różne. W najtańszej wersji, kosztującej około 2100 zł, komputer jest wyposażony w procesor Intel Core i3-4010U, ekran o podstawowej rozdzielczości 1366 × 768, a także akumulator o pojemności 31 Wh. W najdroższej, za przeszło 3500 zł, dostajemy Core i5-4210U, Radeona HD 8850M, ekran Full HD, akumulator o pojemności 65 Wh i 128-gigabajtowy nośnik SSD. Już we wstępie zadaliśmy pytanie, do kogo laptop jest kierowany, i mamy nadzieję, że bliższe oględziny choć trochę rozjaśnią sytuację.

Intel Core i3-4010U / Core i5-4200UPamięć4/8 GBEkran15, 6" (1920 × 1080), TN, matowy;1366 × 768 w wersjach bez karty AMD RadeonUkład graficznyAMD Radeon HD 8850M lub Intel HD GraphicsNośnik danychHDD 500 GB (w droższych wersjach dodatkowo SSD 128 GB)Napęd optycznyDVD-RWWymiary i waga376 mm × 259 mm × 31, 3 mm, 2, 5 kgŁącznośćWi-Fi 802. 11 b/g/n, Bluetooth 4. 0Wejścia-wyjścia2 USB 3. 0, 2 USB 2. 0, D-sub, RJ-45, audio, czytnik kart pamięciGwarancja2 lataSystem operacyjnyWindows 7, Windows 8. 1 lub UbuntuCenaod 2100 zł
Dane techniczne (dostępne konfiguracje)
Procesor

Wygląd, wykonanie, złącza

Pokrywa laptopa Dell Latitude 3540 została wykonana ze szczotkowanego aluminium, którego tytanowy kolor przydaje mu oficjalnego charakteru. Na środku umieszczono logo Della w okrągłej obwódce, która bardzo łatwo się brudzi. Na szczęście pozostała część górnej części obudowy zbiera zabrudzenia w umiarkowanym stopniu. Na skraju umieszczono plastikową ramkę, która jest wyraźnie szersza w górnej części pokrywy. Powinno to dodatkowo chronić obudowę przed odciskami palców podczas otwierania i zamykania.

Główna część obudowy laptopa, ta z klawiaturą, została wykonana z identycznego metalu co pokrywa. Jest on wysokiej jakości i przyjemny w dotyku. Nie do końca rozumiemy, dlaczego producent zastosował wokół klawiszy tworzywo w kolorze „fortepianowej” czerni. Wyjątkowo łatwo zbiera ono zabrudzenia, a nietrudno się domyślić, że przy klawiaturze może to następować szczególnie szybko. Nasze obawy wzbudza również spora szpara między tworzywem wokół klawiatury a sąsiadującym aluminium. W tym miejscu z łatwością zgromadzi się na przykład kurz. Powyżej klawiatury znajduje się wypustka kryjąca część akumulatora, na którą wyprofilowano zagłębienie pod ekranem.

Ramkę wokół wyświetlacza zrobiono z czarnego tworzywa. Naszym zdaniem wygląda ono dość tandetnie i psuje efekt elegancji osiągnięty za sprawą szczotkowanego aluminium. Jednak plastik ten tylko wygląda na słabej jakości – w rzeczywistości jest dość dobry.

Wyświetlacz Della Latitude 3540 zamontowano na dwóch zawiasach i nie da się podnieść pokrywy jedną ręką. Zmianie kąta nachylenia towarzyszy łatwo wyczuwalny opór, ale naszym zdaniem jest to zaleta, ponieważ ekran nie powinien samoczynnie zmieniać pozycji na przykład podczas jazdy samochodem po nierównym terenie. Wyświetlacz wraz z obudową jest umiarkowanie podatny na wyginanie; po przyłożeniu większej siły widać na ekranie przebarwienia, podobnie jak po mocniejszym naciśnięciu na tylną pokrywę.

Jak już wspominaliśmy, dziwi nas brak cyfrowego wyjścia obrazu. W przypadku tanich laptopów można to łączyć z cięciem kosztów, ale naprawdę nie wiemy, dlaczego zrobiono tak w testowanym Dellu. Pozostałe złącza to: na lewej krawędzi – D-sub, RJ-45, dwa USB 3. 0, USB 2. 0 i dwufunkcyjne gniazdo audio, na prawej – USB 2. 0, któremu towarzyszy napęd optyczny, a z przodu – czytnik kart pamięci.

Tył: brak portów rozszerzeń

Przód: diody sygnalizacyjne i czytnik kart pamięciLewa strona: gniazdo zasilacza, D-sub, RJ-45, 2 × USB 3. 0, dwufunkcyjne gniazdo audioPrawa strona: USB 2. 0, napęd optyczny

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Zamontowana klawiatura jest typu wyspowego, a wolny obszar pomiędzy klawiszami postanowiono wypełnić fortepianowoczarnym plastikiem, o którym wspominaliśmy na poprzedniej stronie. Klawisze wykonano z lekko chropowatego tworzywa. Cechują się przeciętnym skokiem i zapewniają średnio precyzyjną informację zwrotną. Tym, którzy tworzą dłuższe teksty, klawiatura może się wydać trochę twarda, ale ogólnie jest wygodna w użytkowaniu.

Płytka dotykowa została umieszczona w lekkim zagłębieniu, a miejsce styku między nią a obudową jest praktycznie niewyczuwalne. Powierzchnię płytki wykonano z delikatnie chropowatego tworzywa (zbliżonego do tego, z którego zrobiono klawisze), ale używa się jej dobrze. Niżej umieszczono dwa mechaniczne przyciski z identycznego materiału co obudowa: szczotkowanego aluminium. Cechują się twardym i wyraźnym skokiem i wydają bardzo głośny dźwięk. Na całej swojej powierzchni jednakowo reagują na nacisk, chociaż przy krawędziach mają skłonność do lekkiego bujania.

Dell Latitude 3540 został wyposażony w matowy wyświetlacz Full HD z matrycą typu TN. I musimy przyznać, że jest to jedna z lepszych matryc tego typu spośród wszystkich, które testowaliśmy. Wysoka maksymalna jasność, 365 cd/m2, pozwoli użytkować laptop w słoneczny dzień, a w połączeniu ze świetną czernią o luminancji na poziomie 0, 29 cd/m2 przekłada się na wysoki kontrast, 1259: 1. Niestety, matryca nie jest wolna od efektu „brudnego ekranu”, ale jest to praktycznie niewidocznie – inaczej niż u konkurencji. Kąty widzenia z definicji nie są tak szerokie jak w przypadku IPS-ów, ale i tak jest nieźle.

Matryca LCD (dane testowe)Rozmiar i typ matrycy15, 6"/TN/matowaRozdzielczość1920 × 1080Kąty widzenia w pionie (przód/tył)15/18°Kąty widzenia w poziomie35°Maksymalna jasność365 cd/m2Pokrycie palety sRGB81, 9%Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski)91, 8/96, 5/85, 9%Kontrast statyczny1259: 1Diagram CIEWykres Gamma

Dźwięk

Umieszczone na spodzie dwa przetworniki grają lekko powyżej przeciętnej. Nadadzą się do odtwarzania dźwięku z filmów na stronach internetowych lub – także za sprawą dużej głośności – do zaprezentowania materiałów klientowi. Do słuchania muzyki jednak niezbyt się nadają i raczej mogą rywalizować z tymi, które montuje się w dobrych tabletach.

Platforma testowa

Podczas testów szczególną uwagę zwróciliśmy na:

  • obudowę – jakość materiałów użytych do wykonania obudowy, jej ogólną trwałość;
  • klawiaturę – wygodę użytkowania, układ klawiszy podstawowych i funkcyjnych;płytkę dotykową – wielkość, precyzję działania, solidność wykonania płytki i towarzyszących jej przycisków, głośność tych przycisków;porty rozszerzeń – liczbę, rodzaj i położenie;ekran – kąty widzenia (im większe, tym większa może być różnica w kącie nachylenia ekranu względem osi oka, zanim zaczną się pojawiać przebarwienia i zmiany kontrastu, a co za tym idzie – tym większa jest wygoda użytkowania), maksymalną jasność (im większa, tym lepiej obraz jest widoczny w mocno oświetlonych pomieszczeniach i na zewnątrz; rozsądnym minimum jest 200 cd/m2), pokrycie palety sRGB (im większe, tym więcej odcieni kolorów jest wyświetlanych, przez co barwy są bardziej naturalne i przyjemniejsze dla oka), kontrast statyczny (im większy, tym głębsza czerń; rozsądne minimum to 350: 1);głośniki – jakość dźwięku podczas odtwarzania muzyki oraz filmów;czas działania – maksymalny czas działania bez ładowania mierzyliśmy przy słabym podświetleniu matrycy i wyłączonej sieci bezprzewodowej, w teście symulującym czytanie dokumentu; czas typowego użytkowania oznacza czas działania przy podświetleniu ekranu ustawionym na mniej więcej 180 cd/m2, włączonej sieci Wi-Fi i wymuszonym ruchu sieciowym; test „HD” sprawdza, jak długo laptop zdoła odtwarzać film HD bez podłączania do sieci elektrycznej przy mocnym podświetleniu ekranu i wyłączonym module Wi-Fi;temperaturę – jaką temperaturę laptop osiąga pod dużym obciążeniem, czy się nie przegrzewa, czy można z niego komfortowo korzystać;głośność – głośność systemu chłodzenia, zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem.
Miernik poziomu dźwiękuSonopan SON-50www. sonopan. com. plKolorymetrX-Rite i1Display ProPirometrFluke 62 miniwww. label. plAdobe Photoshop CCMonitorEizo ColorEdge CG246www. eizo. pl

Wydajność ogólna

Intel Core i5-4200U to procesor do prostych codziennych zastosowań, czyli niestraszna mu przeglądarka z wieloma otwartymi kartami i film w wysokiej rozdzielczości.

Wydajność w grach

Duet Core i5-4200U i Radeona HD 8850M pozwoli cieszyć się komfortową rozgrywką w niskich ustawieniach szczegółowości obrazu w rozdzielczości 1366 × 768. Czyli bez problemu można rozegrać kilka rund w Battlefield 4, ale zapaleni gracze raczej powinni poszukać czegoś innego.

Podczas testów mieliśmy sporo problemów ze sterownikami do karty graficznej i najlepiej zachowywały się te z oficjalnej strony producenta, a są one z września 2013 roku. Po użyciu tych najnowszych czasami po włączeniu komputera zamiast obrazu widzieliśmy kolorowe artefakty albo mieliśmy trudności z wybudzeniem sprzętu. Mamy nadzieję, że zostanie to poprawione.

Temperatura, głośność, czas działania

Układ chłodzenia w testowanym laptopie nie ma za dużo do roboty, bo użyto energooszczędnych podzespołów, i bardzo dobrze wykonuje swoje zadanie. org/ImageObject" data-item-uuid="2bca4caa-b806-4503-8988-ae1b4190d139">Układ chłodzenia radzi sobie całkiem nieźle, wyjąwszy okolice procesora

Układ jest bardzo cichy, i to nawet podczas pełnego obciążenia, kiedy to generuje 31 dB, więc nie będzie przeszkadzać osobom postronnym. Do seansu filmowego jak znalazł.

GłośnośćSpoczynek21, 7 dBPełne obciążenie31, 1 dB

Za sprawą użycia niskonapięciowego procesora i pojemnych ogniw osiągi w testach czasu działania są bardzo dobre. Dla użytkowników biznesowych ten parametr często ma kluczowe znaczenie i Dell Latitude 3540 powinien spełnić ich wygórowane oczekiwania.

Podsumowanie

Naszym zdaniem Dell Latitude 3540 w testowanej konfiguracji jest laptopem multimedialno-biznesowym. W obu tych zastosowaniach wydajność niskonapięciowych procesorów powinna być wystarczająca, a solidny ekran LCD zdecydowanie poprawia wygodę użytkowania, szczególnie że należy on do najlepszych konstrukcji typu TN spośród tych, które mieliśmy okazję testować. Ponadto laptop wyróżnia się długim czasem działania oraz wysoką jakością wykonania, co szczególnie docenią osoby szukające sprzętu do pracy. Problemem jednak jest brak wyjścia HDMI i nie do końca zrozumiałe dla nas konfiguracje.

Latitude 3540 z ekranem Full HD jest dostępny wyłącznie w konfiguracji w samodzielną kartą graficzną AMD Radeon HD 8850. Wówczas dołączony akumulator ma pojemność 65 Wh, a nie 31 Wh, jak w wersjach bez Radeona. Tym samym, jeśli spodobał Ci się ten laptop w wersji z ekranem Full HD, potrzebujesz pojemniejszego akumulatora i chcesz używać komputera do pracy, musisz kupić wariant z Radeonem, nawet jeśli nie jest Ci potrzebna tak mocna karta. Tylko po co za niego płacić, skoro laptop nie ma nawet wyjścia HDMI i nie jest przeznaczony do grania?

Z drugiej strony dopłata do lepszego ekranu, pojemniejszego akumulatora oraz samodzielnej karty graficznej wynosi 400 zł. To stosunkowo niewiele. W oczy kłuje, oczywiście, brak HDMI czy innego cyfrowego wyjścia obrazu, ale pewnie wielu potencjalnych użytkowników przymknie na to oko. Jeśli więc szukasz solidnego i wygodnego laptopa do pracy biurowej, wiedz, że Latitude 3540 jest wart tego, by wziąć go pod uwagę.

Ciągle jednak nie do końca wiemy, dlaczego testowany laptop należy do serii Latitude. Pozytywnie wyróżnia się na tle Inspironów, jednak bliżej mu do serii Vostro. Zdajemy sobie sprawę, że w bardzo wielu firmach spisze się idealnie, jednak trochę nas dziwi, że Dell zdecydował się na taki niecodzienny zestaw podzespołów i funkcji.

Do testów dostarczył: X-Kom

Cena w dniu publikacji (z VAT): od 2100 zł

Podręcznik do instalacji Dell Latitude 3540

Bezpośredni link do pobrania Podręcznik do instalacji Dell Latitude 3540

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Podręcznik do instalacji Dell Latitude 3540