Aby podłączyć lodówkę Frigidaire Gler331as2, należy wykonać kilka prostych kroków. Pierwszym krokiem jest ustawienie lodówki na twardym, poziomym powierzchni. Następnie należy podłączyć wtyczkę do gniazdka zabezpieczonego wyłącznikiem różnicowoprądowym. Następnie należy włączyć zasilanie. Jeśli lodówka ma filtr wody, należy go zainstalować. Następnie należy podłączyć węże dopływowe i odpływowe do odpowiednich zaworów wody. Następnie należy sprawdzić, czy lodówka działa prawidłowo, a następnie ustawić odpowiednią temperaturę. Po zakończeniu podłączania lodówka jest gotowa do użycia.
Ostatnia aktualizacja: Procedura dołączania Frigidaire Gler331as2
Zwieńczeniem inwestycji we własną elektrownię słoneczną jest podłączenie fotowoltaiki do sieci. Procedura ta, choć nie jest zbyt rozbudowana, może sprawiać problem osobom, które zdecydują się na jej samodzielne przeprowadzenie. Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci dystrybucyjnej? Jak wygląda zgłoszenie fotowoltaiki do sieci?
Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?
Kiedy podłączenie fotowoltaiki do sieci jest niezbędne?
Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci to procedura, która obowiązuje dwie z trzech typów instalacji fotowoltaicznych, a zatem:
- instalację fotowoltaiczną on-grid – czyli taką, którą projektuje się wyłącznie w celu przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Fotowoltaika on-grid (w przeciwieństwie do samowystarczalnej instalacji off-grid), nie jest w stanie działać bez podłączenia do sieci.
- instalację fotowoltaiczną hybrydową – czyli taką, która stanowi kombinację instalacji fotowoltaicznej on-grid i off-grid. Pozwala ona na czerpanie korzyści z podłączenia fotowoltaiki do sieci, eliminując jednocześnie ograniczenia tego rozwiązania (brak prądu przy awarii sieci).
Zgłoszenie mikroinstalacji fotowoltaicznej jest niezbędne do uzyskania statusu Prosumenta i korzystania z systemu opustów (tzw. net-meteringu) lub też net-bilingu. W obu przypadkach, dopuszczalna moc szczytowa nie może przekraczać 50 kW. Napięcie znamionowe sieci, do której fotowoltaika zostanie przyłączona nie może natomiast przekroczyć 110 kV.
Kto może starać się o podłączenie fotowoltaiki do sieci?
Jeszcze do niedawna, ze względu na mało sprzyjające rozwiązania prawne, największym zainteresowaniem cieszyła się fotowoltaika dla domu. Teraz, po zmianach ustawy o OZE, po mikroinstalacje fotowoltaiczne opłaca się sięgnąć zarówno przedsiębiorstwom (którym dedykowana jest fotowoltaika dla firmy), jak i również pozostałym podmiotom (dużą popularność zyskuje ostatnio np. fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych).
W praktyce, o zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej i przyłączenie jej do sieci mogą ubiegać się następujące osoby:
Zgłoszenie fotowoltaiki – tryby
Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji na temat formalności związanych z podłączaniem fotowoltaiki do sieci, warto podkreślić, że proces ten może się różnić w zależności od warunków przyłączeniowych. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne istnieją dwa tryby podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci:
Podłączenie fotowoltaiki do sieci – nowe zasady zgłaszania fotowoltaiki od 2022 roku
Pod koniec 2021 roku, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajęło się ujednoliceniem zasad podłączania mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej. Efektem prac jest Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 listopada 2021 roku w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym. Określa ono:
W ramach rozporządzenia, wprowadzono kilka zmian obejmujących m. :
Dzięki wprowadzeniu ujednoliconego dokumentu dotyczącego podłączenia fotowoltaiki do sieci, nie mają już znaczenia warunki przyłączeniowe. Z tego samego wniosku będziecie mogli bowiem skorzystać jeśli:
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy obiekt, przy którym zostanie zamontowana fotowoltaika nie posiada stałego przyłącza – czyli np. wtedy, gdy decydujecie się na fotowoltaikę przed odbiorem domu. W takim przypadku najpierw musicie zadbać o uzyskanie przyłącza energetycznego (o mocy uwzględniającej instalację).
Jeśli posiadacie stałe przyłącze, możecie rozpocząć procedurę podłączania fotowoltaiki do sieci. Pamiętajcie, że jest ona całkowicie darmowa!
Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci w 2022 roku? Schemat postępowania
Poniżej opisaliśmy, poszczególne etapy, które wyjaśniają jak podłączyć fotowoltaikę do sieci oraz infografikę podsumowującą.
1. Przygotowanie niezbędnych dokumentów
Zanim rozpoczniesz starania o podłączenie fotowoltaiki do sieci, upewnijcie się, że posiadacie wszystkie niezbędne dokumenty, w czytelnej formie (papierowej lub elektronicznej). Zgodnie z nowymi zasadami zgłaszania fotowoltaiki do sieci, bez względu na to, do którego operatora się zgłaszacie, będziecie potrzebować:
Oprócz tego należy też znać numer licznika lub punktu poboru energii (PPE) – znajdziemy je m. na fakturze rozliczeniowej lub w umowie z zakładem energetycznym. pl/wp-content/uploads/moj-licznik-numer-licznika. webp" alt="gdzie znaleźć numer licznika" width="750" height="131" srcset="https://enerad. pl/wp-content/uploads/moj-licznik-numer-licznika-300x52. webp 300w, https://enerad. pl/wp-content/uploads/moj-licznik-numer-licznika-150x26. webp 150w" sizes="(max-width: 750px) 100vw, 750px"/>
2. Wypełnienie wniosku o zgłoszenie mikroinstalacji do sieci energetycznej
Kolejnym etapem jest pobranie i uzupełnienie wniosku o podłączenie mikroinstalacji do sieci. Jego wzór, jak już wspominaliśmy, został określony odgórnie rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska. Możecie go zatem znaleźć na stronie każdego z operatorów lub skorzystać z załącznika (wzoru) do rozporządzenia. Znajdziecie go stronie http://isap. xsp? id=WDU20210002343.
Przede wszystkim, na wniosku należy określić w jakim trybie chcemy podłączyć fotowoltaikę do sieci:
Następnie, wniosek zgłoszenie mikroinstalacji do sieci będzie trzeba uzupełnić następującymi informacjami:
W dokumencie trzeba będzie też wskazać, w jakim celu składamy wniosek (np. by zaktualizować dane przyłączonej mikroinstalacji czy też by przyłączyć nową mikroinstalację).
Konieczne będzie też złożenie oświadczeń, m. co do znajomości zasad ruchu i eksploatacji sieci operatora (każdy z nich posiada dokumenty informacyjne na ten temat) czy zgodności instalacji z przepisami i wymaganiami technicznymi. Formularz wymaga także określenia, jak będzie wykorzystywana energia z fotowoltaiki (np. na potrzeby gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa).
Wypełniony i podpisany wniosek (w zależności od formy dokumentu, można złożyć podpis kwalifikowany, zaufany, osobisty) lub własnoręczny wraz z załącznikami należy dostarczyć do OSD. Można to zrobić osobiście (w BOK), pocztą tradycyjną, e-mailem lub za pośrednictwem formularza na stronie online (jeśli operator posiada taką funkcjonalność na stronie).
Uwaga! Pamiętajcie, że cała procedura, zakończona złożeniem wniosku, musi się odbyć co najmniej na 30 dni przed dostarczeniem dokumentów do operatora sieci.
3. Weryfikacja zgłoszenia i instalacja licznika
Operator sprawdzi kompletność oraz poprawność danych i prześle do Was potwierdzenie możliwości świadczenia usługi dystrybucji (bądź informację o brakach w dokumentacji).
W przypadku niekompletnego, błędnie wypełnionego lub nieprawidłowego wniosku, OSD w ciągu 7 od jego wpłynięcia poinformuje Was o konieczności poprawek. Zgodnie z nowym rozporządzeniem będziecie mieli na to nie mniej niż 30 dni.
Jeśli wszystkie dane będą poprawne, operator sieci w ciągu 30 dni od otrzymania kompletnego zgłoszenia, przeprowadzi weryfikację techniczną instalacji i zainstaluje licznik dwukierunkowy – na własny koszt.
4. Podpisanie umowy kompleksowej
Podsumowaniem procedury jest podpisanie umów regulujących współpracę z zakładem energetycznym. W przypadku Prosumentów zwykle będzie to tzw. umowa kompleksowa obejmująca zakup i dystrybucję energii. Od tego momentu Wasza instalacja jest gotowa do produkcji czystej energii ze słońca.
Uwaga! Jeśli posiadacie już umowę kompleksową, podpisywanie żadnych nowych umów nie będzie konieczne – powinniście jedynie otrzymać aneks informujący
Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci – o czym jeszcze należy pamiętać?
Właściciel podłączonej mikroinstalacji ma pewne obowiązki wobec operatora. Wymaga się od niego poinformowania zakładu energetycznego o każdej zmianie dotyczącej systemu, a przede wszystkim:
Wzory powyższych oświadczeń dostępne są na stronach poszczególnych operatorów.
Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci – dokumenty, wnioski
Jak już wspominaliśmy, od początku 2022 roku, merytoryczna zawartość wniosku dotyczącego zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej nie jest już uzależniona od operatora sieci dystrybucyjnej, do której zostanie podłączona mikroinstalacja. Dlatego, procedury połączenia instalacji fotowoltaicznej w Tauronie, Enerdze, PGE, Enei czy Innogy/E. ON powinny wyglądać i przebiegać w bardzo zbliżony sposób. Pomiędzy wnioskami mogą jednak występować drobne różnice w wyglądzie. Co do zasady ich treść powinna się pokrywać z tym, co znajdziemy w rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej Energa
W przypadku Energi podmiotem odpowiedzialnym za infrastrukturę jest Energa Operator i to właśnie na jego stronie znajdziemy aktualne wnioski dotyczące zgłoszenia mikroinstalacji.
Operator udostępnił tam wersję elektroniczną do uzupełnienia na komputerze (aktywny PDF) oraz wersję tradycyjną, przeznaczoną do wydruku. Oprócz samego wniosku znajdziemy tam też wzory niezbędnych, dodatkowych oświadczeń i dokumentów: m. oświadczenie instalatora mikroinstalacji, oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych informacji dotyczących własności lokalu, wzór pełnomocnictwa (w przypadku, gdy wniosek ma złożyć za nas ktoś inny). Poniżej dokumenty do pobrania:
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – Energa
Oświadczenie instalatora – Energa
Energa – Oświadczenie o którym mowa w art. 7 ust. 8d6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej Energa – pełnomocnictwo
W Energa, procedura podłączenia fotowoltaiki do sieci przebiega zgodnie z przedstawionym powyżej schematem.
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej PGE
W przypadku PGE procedurę koordynuje podmiot PGE Dystrybucja. Cały proces zgłoszenia można przeprowadzić za pomocą wygodnego wniosku online, który krok po kroku przeprowadzi nas przez kolejne etapy procedury.
Źródło: pgedystrybucja. pl/przylaczenia/przylaczenia-online
Aktualny wniosek do wydrukowania, zgodny z wytycznymi Ministerstwa znajdziecie nastomiast poniżej:
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – PGE
Oświadczenie instalatora – PGE
PGE – Oświadczenie o którym mowa w art. pl/wp-content/uploads/zgloszenie-instalacji-fotowoltaicznej-do-sieci-pge-schemat. pdf. pdf" target="_blank" rel="noopener">PGE – Schemat instalacji elektrycznej do zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej
Również i w tym przypadku, oprócz wniosku do pobrania mamy wzory załączników – m. schemat instalacji elektrycznej podłączenia mikroinstalacji (do uzupełnienia), oświadczenie instalatora i oświadczenia zgłaszającego mikroinstalację.
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej Tauron
Specjalny elektroniczny formularz do zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej przygotował również Tauron Dystrybucja. Na jego stronie, operator informuje również, jakie są wymagane załączniki do wniosku. Elektroniczny wniosek do złożenia wniosku znajdziecie na stronie: https://www. pl/przylaczenie-do-sieci/przylaczenie/mikroinstalacja/formularz.
Wniosek “Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji. Wniosek o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji do sieci. Dokument mikroinstalacji” do pobrania znajdziecie poniżej:
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – Tauron
Tauron Dystrybucja zachęca jednak do korzystania z formularza on-line.
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej Innogy
W przypadku firmy Innogy, odpowiedzialnym za podłączenia mikroinstalacji jest Stoen Operator. Dokumenty można przesłać mailowo (na adres: operator@stoen. pl), pocztą lub dostarczyć osobiście. Aktualny wzór wniosku dostępny jest na specjalnym portalu przyłączeniowym: https://przylacza. stoen. pl/skladanie-wniosku/ lub do pobrania poniżej:
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – Innogy/Stoen
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej ENEA
Podłączenia mikroinstalacji wchodzą w zakres obowiązków Enea Operator – to właśnie do tego podmiotu należy kierować wnioski wraz z niezbędnymi załącznikami. Ich wzory znajdziecie na stronie OSD: https://www. operator. enea. pl/dladomu/obslugaklientaikontakt/plikidopobrania lub poniżej:
Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – Enea
Oświadczenie instalatora – Enea
Enea – Oświadczenie o którym mowa w art. – Prawo energetyczne
Jak informuje Enea, zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej można złożyć papierowo w punkcie obsługi Enea lub też elektronicznie (jako skan) na adres mailowy: kontakt@operator. pl.
To, jak podłączyć fotowoltaikę do sieci, uzależnione jest od kilku czynników, m. rodzaju dystrybutora oraz warunków przyłączeniowych. Choć procedura nie jest skomplikowana, to jednak jej sprawne przeprowadzenie będzie wymagało od Was czasu, szerszej wiedzy i przygotowania. Jeśli chcecie uniknąć samodzielnego wypełniania formalności związanych ze zgłoszeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci, zachęcamy do Was do wyboru profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, która zajmie się tym za Was. Opcji jest wiele – sprawdźcie nasz ranking firm fotowoltaicznych, gdzie każdy z instalatorów oferuje pomoc w procedurach przyłączeniowych.
Informacje o autorze
Emila Biernaciak
Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.